Kim jest szklarz i czym się zajmuje
Szklarz to najbardziej honorowy zawód świata, bo jak materiał spadnie to już się po niego nie schyla. Szkło się bije i koniec – tak w żartobliwy sposób starzy mistrzowie szklarscy opisują swój zawód. Jednak w tych słowach, poza żartem, kryję się także wiele prawdy. Szklarz jest to bowiem zawód, który cechuje się niezwykłą precyzją, rzetelnością, delikatnością i pasją. Mimo to, szklarz jest uznawany dziś za profesję ginącą.
Z usług szklarza korzystają zarówno osoby indywidualne(remontujące swoje domy albo odnawiające pamiątki rodzinne, dyplomy, zabytkowe meble) , jak i firmy. Dawniej do wykonywania zawodu należało zdać egzamin na czeladnika, dzisiaj wystarczą już odpowiednie kwalifikację i chęć pracy ze szkłem.
Wielu pracowników zaczyna pracę pod okiem specjalistów, nabierając doświadczenia i praktycznych umiejętności. Dzisiaj praca szklarza to nie tylko wstawianie nowej szyby w miejsce rozbitej czy oprawianie luster. Nowoczesne zakłady szklarskie coraz częściej działają jako firmy produkcyjno-usługowe. Klient w zakładzie szklarskim otrzymuje pełen zakres usług szklarskich. Wśród nich znajdują się między innymi: wykonywanie szklanych mebli, okien wystawowych, lad, ram, stopni, zabudowy i drzwi, kabin prysznicowych, gablot, statuetek i witraży.
Szklarze zajmują się także piaskowaniem szkła (to mechaniczny proces matowienia umożliwiający dekorowanie szkła dowolnymi wzorami) i fusingiem (technologia obróbki cieplnej szkła). W ofercie niektórych zakładów znajduje się także oprawa obrazów i zdjęć, a także szyby zespolone, antywłamaniowe i kuloodporne, szkło kominkowe i szkło artystyczne. Słowem – niemal wszystko co da się zrobić ze szkła. Tradycyjni szklarze są także specjalistami od renowacji starych luster.