Najpopularniejsze rodzaje szkła

Na specjalistycznym blogu szklarskim nie może zabraknąć wpisu poświęconego opisowi poszczególnych rodzajów szkła. Nie wszyscy wiedzą, że szkło jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów stosowanych na świecie. Wykorzystuje się je nie tylko do produkcji luster, okien i szklanek, ale także w budownictwie, przemyśle medycznym, a nawet w przemyśle obronnym. Zapraszamy do zapoznania się z najpopularniejszymi i najczęściej stosowanymi obecnie rodzajami szkła.

 

Szkło hartowane – to szkło o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej, uzyskanej dzięki powtórnemu zgrzewaniu i schłodzeniu. Pęka bez rozpryskiwania się na setki odłamków, dlatego jest stosowane m.in. w produkcji szyb do pojazdów. Ze szkła hartowanego produkuje się też elementy mebli, które narażone są na duże obciążenia – szklane półki, itp.

 

Szkło klejone – ma podobne właściwości co szkło hartowane. Składa się z kilku warstw szkła klejonych przezroczystym tworzywem organicznym. Szkło klejone doskonale przepuszcza światło. Nie rozpryskuje się po rozbiciu, dlatego jest niezastąpione w produkcji np. okularów ochronnych.

 

Szkło zbrojone – posiada wtopioną metalową siatkę, która zapobiega wypadaniu kawałków szkła. Stosuje się je głównie w budownictwie.

 

Szkło float – szkło otrzymywane tą metodą jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów w zakładach szklarskich. Nazywane jest potocznie szkłem zwykłym. Jest gładkie, przeźroczyste i charakteryzuje się lekko zielonkawą barwą, widoczną szczególnie na oszlifowanych krawędziach szkła. Zielonkawy kolor jest skutkiem zawartości tlenków żelaza w masie szklanej. Im grubsze szkło, tym bardziej widoczna jest jego zielonkawa barwa. Znajduje szerokie zastosowanie do produkcji szklanych drzwi, paneli, mebli i schodów.

 

Szkło sodowe – to najbardziej popularny rodzaj szkła. Stosowane jest przede wszystkim do produkcji przedmiotów codziennego użytku, takich jak: szklanki, naczynia, opakowania szklane (butelki, słoiki). Ze szkła sodowego produkuje się również szyby okienne.

 

Jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem szklanych mebli i innych elementów, ważny jest nie tylko rodzaj szkła, z jakiego są wykonane, ale także jego profesjonalna obróbka i montaż elementów. Dlatego warto korzystać z oferty profesjonalnych zakładów szklarskich, które oferują wysoka jakość świadczonych usług i potrafią dobrać produkt najlepiej spełniający oczekiwania klientów.