Wybieramy lustro do łazienki – na co zwracać uwagę

Nie trzeba nikomu wyjaśniać, że lustro w łazience jest niezbędne. Poranna toaleta, makijaż albo szybkie skontrolowanie naszego wizerunku byłyby bez niego niemożliwe. Zanim kupimy odpowiednie lustro powinniśmy jednak uzmysłowić sobie, że szklana tafla na ścianie nie służy tylko do przeglądania, ale jest to również jeden z najistotniejszych elementów dekoracji w łazience. Kształt, wielkość i sposób oświetlenia lustra ma kluczowy wpływ na wygląd naszej łazienki.

Jakie wybrać lustro?

Do dużych łazienek pozbawionych okien najlepiej sprawdzą się duże lustra. Błyszcząca, odbijająca światło tafla rozświetli pomieszczenie, a jego duża powierzchnia sprawi, że łazienka będzie się wydawała optycznie większa. Zasada dużych luster mniej sprawdzi się w mikroskopijnych łazienkach, ponieważ może one zdominować wystrój całego pomieszczenia i przytłoczyć je swoimi rozmiarami.

Małe łazienki „nie lubią” ciemnych kolorów i wielu ozdób – ponieważ kradną one przestrzeń. Sprawdzają się tam za to oświetlone lustra, które dodadzą pomieszczeniu głębi i przestrzeni. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest zawieszenie dwóch tafli na przeciwległych ścianach, jednak nie wszystkim odpowiada efekt wielokrotnych odbić.

 Ram i kształt lustra

Gdy ustalimy już rozmiar lustra, jaki nam pasuje. Czas nadać mu kształt i wybrać odpowiednią ramę. Możliwości mamy wiele – lustra prostokątne, owalne, kwadratowe, asymetryczne, w kształcie łezki czy fali. Z dekoracyjnego punktu widzenia, najważniejsza jest rama. To ona powala dopasować nasze lustro do reszty wystroju łazienki. Czasem najlepszym wyborem ramy, będzie jej brak… Lustra o frazowanych krawędziach, które przykręca się do ścian albo przykleja do glazury doskonale sprawdzają się w prostych, nowoczesnych aranżacjach.

Osoby lubiące styl bardziej ozdobny albo wręcz barokowy, z pewnością lepiej będą lepiej „wyglądać” w taflach zamkniętych w wymyślnej ramie. Możemy zdecydować się na ramy z drewna, metalu lub tworzyw – barwionego szkła i plastiku.

Na koniec, jeszcze jedna ważna wskazówka – lustro w łazience powinno idealnie odwzorowywać rzeczywistość, więc zanim wybierzemy odpowiedni model, dobrze przyjrzyjmy się swojemu odbiciu. Obraz powinien być maksymalnie zbliżony do naturalnego.